Tuesday, September 26, 2023
varianti-i-ri-i-koronavirusit

Varianti i ri i koronavirusit

0
1. ÇKA ËSHTË OMIKRONI? Ndryshimet gjenetike janë dukuri normale në biologjinë e viruseve. Viruset, sa më shumë që kanë mundësinë të shumëzohen, aq më të...
e-fundit-rruge-e-mergimtarit

E FUNDIT RRUGË E MËRGIMTARIT

0
U lodha pram kogja shumë tu i palu teshat, nejse t’miat s’pata shumë, po i kam mledh do bakshishe me ja qu atyne të...
pa-reforma-te-thella-ne-arsim,-s’mund-te-ndodhe-asnje-ndryshim!-sepse,-degradimi-i-tij-e-cenon-rende-si-shtetesine-pavaresine-ashtu-edhe-sovranitetin-e-kosoves!

Pa reforma të thella në arsim, s’mund të ndodhë asnjë ndryshim!...

0
1. Për të kuptuar më mirë dukurinë e arratisjes së studentëve tanë, do të ishte mirë të analizoheshin shkaqet, ngase nga pasojat tash për...
christopher-hill-i-dha-fund-karrieres-politike-te-albin-kurtit!

Christopher Hill i dha fund karrierës politike të Albin Kurtit!

0
Kryeministri Albin Kurti, ka kërkuar urgjentisht shtimin e numrit të ushtarëve të NATO-s në Kosovë. Nga të gjithë ushtarët e NATO-s, tha se i...
perendimi-i-ukraines

Perëndimi i Ukrainës

0
Imagjinoni një hartë plastike të Shqipërisë, ku pjesën lindore, nga Dibra deri në Korçë, dikush e shtyn me forcë drejt perëndimit. Për shkak të...
‘duke-u-ngritur-mbi-armiqesite-e-vjetra’

‘Duke u ngritur mbi armiqësitë e vjetra’

0
Referenca të ndryshme historike gjenezën e futbollit e kthejnë mbi dy mijë e treqind vjet pas, në Kinën dhe Greqinë e lashtë. Nën emrin...
vizite-clirimtareve!

Vizitë Çlirimtarëve!

0
Pasditja e të mërkurës, 8 qershor, na gjenë në kontrollin e pasaportave në Aeroportin e Vjenës. Në linjën nga Prishtina takon lloj-lloj delegacionesh, zyrtarë...
me-serbinë,-z.-zkm-besnik-bislimi-s’negociohet-me-gjithologe-po-me-ekipe-profesionale

Me Serbinë, Z. ZKM Besnik Bislimi s’negociohet me gjithologë po me...

0
1. Shpresa e Vuçiqit për “një kompromis” në negociatat që është duke i rindërtuar e ridizajnuar Ai përmes agjitimit dhe lobimit perfekt të ekipit...
albin-kurti,-apo-joe-bajden-do-vendosin-per-“fleksibilitetin-dhe-kompromisin”,-me-serbine?

Albin Kurti, apo Joe Bajden do vendosin për “fleksibilitetin dhe kompromisin”,...

0
Shkruan: Fadil Maloku 1. Fjalët (“fleksibilitet dhe kompromis”)të Presidentit amerikan Joe Bajden, në letrën dërguar Presidentes Vjosa Osmani, anipse, janë përtej eufemizmave diplomatik në fakt...
gara-qe-nuk-shperfaq-forcen-reale-te-partive-politike

Gara që nuk shpërfaq forcën reale të partive politike

0
Jemi mësuar të dëgjojmë opinione e analiza se zgjedhjet lokale janë barometër i fuqisë së subjekteve politike në nivel vendi. Në shumicën e rasteve...