Tuesday, September 26, 2023
arkitektura-dhe-rezistenca-per-liri

Arkitektura dhe rezistenca për liri

0
Komuna e Prishtinës gjatë largimit të antenave satelitore nga ndërtesat duhet të ketë parasysh mbi të gjitha mesazhin që kanë pëçuar ato gjatë viteve...
deshmori-pa-fotografi

Dëshmori pa fotografi

0
E kam pasur shok klase në shkollën fillore. Gjithë vitin vinte në shkollë me të njëjtat rroba dhe këpucë, ngase familja e tij jetonte...
rruga-e-prere-e-thacit-nga-gjyqi-i-hages,-stili-evropian

Rruga e prerë e Thaçit nga Gjyqi i Hagës, stili evropian

0
Para dy vitesh, ish presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit, iu pre rruga për në Uashington. Atje, ai kishte punë për të bërë,...
vizite-clirimtareve!

Vizitë Çlirimtarëve!

0
Pasditja e të mërkurës, 8 qershor, na gjenë në kontrollin e pasaportave në Aeroportin e Vjenës. Në linjën nga Prishtina takon lloj-lloj delegacionesh, zyrtarë...
pse-e-mbrojta-vajzen-nga-librazhdi

Pse e mbrojta vajzën nga Librazhdi

0
Mbrëmë në emisionin Opinion të Blendi Fevziut, isha e ftuar për ta diskutuar rastin e vajzes nga Librazhdi, e cila u dhunua, u kërcënua...
arkitektura-dhe-rezistenca-per-liri

Arkitektura dhe rezistenca për liri

0
Komuna e Prishtinës gjatë largimit të antenave satelitore nga ndërtesat duhet të ketë parasysh mbi të gjitha mesazhin që kanë pëçuar ato gjatë viteve...
kategorizimi-i-mesimdhenesve-ne-ligjin-e-pagave-–-sfidat-dhe-mundesite

Kategorizimi i mësimdhënësve në Ligjin e pagave – sfidat dhe mundësitë

0
Ligji i pagave është nevojë imediate në Republikën e Kosovës, sepse edhe pas 14 vitesh nga shpallja e Pavarësisë dhe gati 23 vjet nga...

Politikisht popull i paarsimuar!

0
Shkruan: Ali Dula Përgjithësisht, të gjithë qytetarët e gjithë etnosit në vendin tonë, sipas përkufizimit të Bertold Brecht, përfshihemi në kategorinë e injorantëve politikë. E injorantët...
perendimi-i-ukraines

Perëndimi i Ukrainës

0
Imagjinoni një hartë plastike të Shqipërisë, ku pjesën lindore, nga Dibra deri në Korçë, dikush e shtyn me forcë drejt perëndimit. Për shkak të...
kenga-e-kukuvajkes

Kënga e kukuvajkës

0
Me fillimin e sulmit rus mbi shtetin e Ukrainës, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, e ka shpeshtuar atë strategji që dinë ta bëjë më së...