E hënë, 24 Janar, 2022
Reklama
paradoksi-i-“epokes-merkel”-ne-ballkanin-perendimor

Paradoksi i “Epokës Merkel” në Ballkanin Perëndimor

0
Për pak ditë, gjermanët do t’i drejtohen kutive të votimit për të përcaktuar përbërjen e re të Bundestagut. Për herë të parë që nga...
kabashi-ramaj:-qeveria-duhet-te-kete-prioritet-sigurine-kombetare

Kabashi Ramaj: Qeveria duhet të ketë prioritet sigurinë kombëtare

0
Qeveria e Kosovës duhet të bëjë shumë më shumë për qytetarët e saj. Anëtarja e re e Kryesisë së PDK-së, Besa Kabashi Ramaj, eksperte e...
“aleanca-e-heshtur-e-albin-kurtit-me-aleksander-vuciq,-kunder-marreveshjes-se-uashingtonit”

“Aleanca e heshtur e Albin Kurtit me Aleksandër Vuçiq, kundër Marrëveshjes...

0
Një vit pas Marrëveshjes së Uashingtonit, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, janë më afër njëri- tjetrit duke bashkëpunuar...
kabashi-ramaj:-kosoves-po-i-cenohet-siguria-kombetare-nga-pandemia-–-qeveria-pa-plan

Kabashi-Ramaj: Kosovës po i cenohet siguria kombëtare nga pandemia – Qeveria...

0
Kosova po ballafaqohet me numër të lartë të vdekjeve nga koronavirusi. Anëtarja e re e Kryesisë së PDK-së, njëherësh ekspertja e sigurisë, Besa Kabashi-Ramaj, ka...
dua-lipa?-jo,-faleminderit,-kemi-goranin!

Dua Lipa? Jo, faleminderit, kemi Goranin!

0
Sotiraq Filo ndoshta ka dëgjuar pak ose aspak për Goran Bregoviçin deri ditën që nga qendra i erdhi fermani që ai do të këndojë...
lamtumire-“mini-shengen”

Lamtumirë “Mini-Shengen”

0
1. Sot në Shkup, “troika” e Novi Sadit varrosi “Mini-Shengenin Ballkanik” dhe inauguroi trilateralen. Vuqiqi dështoi, plotë tri vite, që ta shes reinkarnimin e...
e-fundit-rruge-e-mergimtarit

E FUNDIT RRUGË E MËRGIMTARIT

0
U lodha pram kogja shumë tu i palu teshat, nejse t’miat s’pata shumë, po i kam mledh do bakshishe me ja qu atyne të...
nje-leter-e-mirenjohjes-per-senatorin-bob-dole

Një letër e mirënjohjes për senatorin Bob Dole

0
Senatori Bob Dole, për më shumë se tri dekada, ka dhënë kontribut të çmuar për sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Në ditëlindjen e 98-të të...
in-memoriam-–-pengu-per-kafene-e-dyte!-(ne-kujtim-te-bekim-fehmiut)

IN MEMORIAM – Pengu për kafenë e dytë! (Në kujtim të...

0
Ishte ditë me diell në pranverën e vonë të vitit 2008 kur dolëm si zakonisht te kafe “Metropoli” te Pallati i Rinisë që ne...
me-serbinë,-z.-zkm-besnik-bislimi-s’negociohet-me-gjithologe-po-me-ekipe-profesionale

Me Serbinë, Z. ZKM Besnik Bislimi s’negociohet me gjithologë po me...

0
1. Shpresa e Vuçiqit për “një kompromis” në negociatat që është duke i rindërtuar e ridizajnuar Ai përmes agjitimit dhe lobimit perfekt të ekipit...