Situata me COVID-19 në botë, OBSH jep lajmin e mirë

32
situata-me-covid-19-ne-bote,-obsh-jep-lajmin-e-mire

Numri i infeksioneve të reja të koronavirusit dhe vdekjeve të raportuara globalisht vazhdoi të bjerë pothuajse kudo në botë, të cilin Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e përshkroi si një “rënie të mirëseardhjes” në një konferencë të sotme.

Agjencia shëndetësore e OKB-së njoftoi se javën e kaluar u raportuan 4.5 milionë infeksione të reja me koronavirus, që është 16 për qind më pak se një javë më parë.

Numri i vdekjeve gjithashtu ra 13 për qind, dhe 13.500 pacientë vdiqën. OBSH tha se numri i personave të infektuar me koronavirus ka rënë kudo në botë, ndërsa numri i vdekjeve është ulur kudo, përveç në Azinë Juglindore, ku është 15 për qind më i lartë, dhe në Paqësorin Perëndimor.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi se me fillimin e dimrit në hemisferën veriore dhe shfaqjen e mundshme të një lloji më të rrezikshëm të koronavirusit, ekspertët presin një rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve.

Ghebreyesus tha se normat e vaksinimit, edhe në vendet e pasura, ishin ende shumë të ulëta, duke vënë në dukje se 30 për qind e punonjësve shëndetësorë dhe 20 për qind e të moshuarve nuk e kishin marrë ende vaksinën.