Ukraina merr statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, reagon Zelensky

16
ukraina-merr-statusin-e-kandidatit-per-anetaresim-ne-be,-reagon-zelensky

Ukraina në mes të luftës ka marrë një lajm të madh.

Ukrainës dhe Moldavisë u është pranuar statusi i kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Lidhur me këtë ka reaguar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili tha se është mirënjohës ndaj vendimit dhe që po ashtu e konsideron moment historik për ukrainasit.

“Përgëzoj vendimin e liderëve të BE-së për dhënien e statusit kandidat. Është një moment unik dhe historik në marrëdhëniet tona”.

“Mirënjohës ndaj Charles Michel dhe liderëve të BE-së për mbështetje. E ardhmja e Ukrainës është brenda BE-së”, ka shkruar Zelensky në Twitter.