Greqia kalon suazat sportive për ta mposhtur Kosovën

53
greqia-kalon-suazat-sportive-per-ta-mposhtur-kosoven

Greqia i ka tejkaluar edhe suazat sportive për t’i marrë tri pikët në ndeshjen ndaj Kosovës të zhvilluar në Volos.

Kosova është mposhtur në udhëtim nga Greqia. “Dardanët” u mposhtën 2:0 ndaj Greqisë në Volos, duke humbur edhe matematikisht gjasat për vendin e parë në kuadër të Ligës së Kombeve.

Greqia ishte dukshëm më e mirë se Kosova, duke patur posedimin dhe administrimin e plotë të ndeshjes, shkruan Gazeta Express.

Se provokimet do të ishin të pranishme nga tifozët grekë vazhdimisht, e dëshmoi fakti kur u vërshëllye me të madhe himni i Kosovës para fillimit të ndeshjes.

Më pas, futbollistët kosovarë u penguan nga lazerët e tifozëve grekë në tërë ndeshjen.

Përkundër kësaj, Kosova u mbajt mirë në pjesën e parë, e cila u mbyll pa gola, ndonëse ishte shumicën e kohës në mbrojtje.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 71-të, kur Giakoumakis shënoi me kokë.

Pas golit, ndeshja u ndërpre për më shumë se pesë minuta, pasi tifozët grekë hynë në fushë dhe nisën përleshjen me tifozët kosovarë.

Ishte Vedat Muriqi që dëgjohej duke i thënë gjyqtarit kosovar që ta ndërpriste ndeshjen, pasi ky më nuk ishte futboll.

Ankesat e “Dardanëve” hasën në vesh të shurdhër te gjyqtari kryesor i ndeshjes, i cili pasi bisedoi me dy kapitenët, e vazhdoi ndeshjen normalisht.

Madje, gjatë tërë ndeshjes, tifozët e Greqisë nuk i ndalën provokimet ndaj Kosovës, si me flamurin e Serbisë prezent, apo me përleshje fizike me ta, gjuajtje me shishë, e gjuajtje fishekzjarrësh drejt tifozëve dardanë.

Gjatë ndeshjes, në tribuna u pa harta e Kosovës e mbuluar me flamurin e Serbisë

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Kosova tentoi në minutat e fundit të shënonte golin e barazimit, por nuk pati asnjë rast të rrezikshëm.

Krejt në sekondat e fundit, Saiti nuk arriti ta qetësonte topin në mbrojtje, ku porta ishte e boshatisur dhe Greqia e shënoi edhe golin e dytë.

Mes tensioneve të mëdha si në fushë, ashtu edhe në tribuna, ndeshja u mbyll me fitoren e Greqisë.

Kjo fitore, ia siguron matematikisht pozitën e parë Greqisë, e cila e promovon në Ligën B dhe e dërgon në play-offin për Kampionatin Evropian të vitit 2024.

Në anën tjetër, Kosova mbetet në vendin e dytë me gjashtë pikë dhe e mbyll me humbje grumbullimin e qershorit.

The post Greqia kalon suazat sportive për ta mposhtur Kosovën appeared first on GazetaPress.