Shevchenko kthehet në Kiev dhe takohet me Zelenskyn

46
shevchenko-kthehet-ne-kiev-dhe-takohet-me-zelenskyn

Legjenda e futbollit ukrainas Andriy Shevchenko është takuar me Volodymyr Zelensky në Kiev pasi u bë ambasadori i parë i një shoqate bamirësie të krijuar nga presidenti i vendit pas pushtimit rus.

Shevchenko zbuloi se ishte regjistruar në platformën e mbledhjes së fondeve UNITED24, e cila kërkon donacione që shkojnë direkt në bankën kombëtare të Ukrainës dhe më pas shpërndahen për të ndihmuar në përpjekjet e luftës.

Ish-sulmuesi i Chelsea, AC Milan dhe Dynamo Kiev do të jetë një ambasador i bamirësisë, e cila ofron mbështetje në fusha duke përfshirë mbrojtjen, ndihmën mjekësore dhe infrastrukturën.

Ai është kthyer në Kiev për t’u takuar personalisht me Zelenskyn, sjellja e të cilit gjatë gjithë luftës ruse e cila filloi kur trupat e Vladimir Putin pushtuan vendin më 24 shkurt, është pritur me lavdërime të përhapura.

“Udhëtova nga Londra në Kiev për ta takuar personalisht. Prej shumë vitesh përfaqësoj Ukrainën në arenën ndërkombëtare të futbollit. Sot, kur vendi im po shkatërrohet nga lufta, prioriteti im është të ndihmoj Ukrainën, jo futbollin. I bëj thirrje të gjithëve të bëjnë një donacion”, tha Shevchenk, transmeton Klankosova.tv.

Më shumë se 13 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës, e nisur nga Putin. Mijëra civilë në vend janë vrarë si rezultat i bombardimeve dhe sulmeve me raketa nga forcat ruse

The post Shevchenko kthehet në Kiev dhe takohet me Zelenskyn appeared first on GazetaPress.