Zelenskyy paralajmëron se bisedimet për paqe me Rusinë mund të marrin fund

34
zelenskyy-paralajmeron-se-bisedimet-per-paqe-me-rusine-mund-te-marrin-fund

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy mbrëmjen e së premtes se ekziston rreziku që që bisedimet e paqes me Rusinë të marrin fund. Shkak për këtë, sipas liderit ukrainas, mund të bëhen mizoritë e kryera nga forcat e Kremlinit.

“Njerëzit (ukrainasit) ata duan t’i vrasin. Kur ekziston një qëndrim i tillë, është e vështirë të flitet për gjëra,” citoi Interfax udhëheqësin ukrainas t’u thoshte gazetarëve.

Ukraina dhe Rusia janë përfshirë në disa raunde bisedimesh deri më tani, duke filluar në Bjellorusi dhe muajin e kaluar duke u zhvilluar në Turqi. Megjithatë, ata ende nuk kanë arritur një marrëveshje për një armëpushim ose një tërheqje.

Presidenti Zelenskyy është shprehur i bindur se Ukraina nuk do të pranojë kushtet e paqes që komprometojnë integritetin e saj territorial.

The post Zelenskyy paralajmëron se bisedimet për paqe me Rusinë mund të marrin fund appeared first on GazetaPress.