Policia i zbulon dhe më pas i shkatërron dy parcela me bimë narkotike kanabis sativa në zonën e Kosharës

142
policia-i-zbulon-dhe-me-pas-i-shkaterron-dy-parcela-me-bime-narkotike-kanabis-sativa-ne-zonen-e-koshares

Policia e Kosovës, sot në brezin kufitar në zonën e Kosharës ka zbuluar dy plantacione me bimë që dyshohet të jenë kanabis sativa.

Në dy parcelat janë gjetur 60 bimë me gjatësi nga 50 cm deri në 120 cm.

Në vendin e ngjarjes kane dalë njësitet relevante të policisë: zyrtarë të Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë (DHTN)-Gjakovë, forenzika dhe zyrtarë policorë nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare ‘Perëndimi’ Gjakovë.

Veprimet policore janë bërë në koordinim me prokurorin e Prokurorisë Themelore-Gjakovë, pas konsultimit më të është iniciuar rasti ‘kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit’.

“Në vendin e ngjarjes të gjitha bimët e gjetura janë shkatërruar me djegie në një vend të sigurt. Hetuesit nga DHTN-së do të vazhdojnë të trajtojnë këtë rast edhe në ditët në vijim. Vlen të cekët se policia kufitare e Kosovës kanë bashkëpunuar edhe janë mbështetur nga Polici e Shtetit e Republikës së Shqipërisë.

Policia e Kosovës, në këtë rast policia kufitare, do të vazhdojë të jetë e përkushtuar në luftimin e çdo dukurie trans-kufitare përfshirë edhe kultivimin e bimëve narkotike”, thuhet në komunikatën e PK-së.