Lamborghini Miura, e cila ka kaluar më shumë se 40 vjet në garazh, do të dalë në ankand

388
lamborghini-miura,-e-cila-ka-kaluar-me-shume-se-40-vjet-ne-garazh,-do-te-dale-ne-ankand

Shtëpia e ankandeve RM Sotheby’s vlerëson se pronari i ri për Lamborghini Miura P400 S, i cili u prodhua në 1971, do të duhet të lërë mënjanë më shumë se dy milionë dollarë.

Gjithçka është thënë dhe shkruar tashmë për modelin mahnitës Lamborghini Miura me të cilin kompania italiane e veturave hyri në botën e tyre në gjysmën e dytë të viteve gjashtëdhjetë, dhe për të cilën shumë pretendojnë se është më e bukur e të gjitha kohërave.

Lamborghini prodhoi Miura nga 1966 deri në 1973. Gjithsej 764 kopje u bënë në shtatë versione, dhe njëra prej tyre do të ofrohet më 14 gusht në një ankand të organizuar nga shtëpia e ankandeve RM Sotheby’s.

Sipas vlerësimeve të fundit, pronarit të ri do t’i duhet të lërë më shumë se dy milionë dollarë për Lamborghinin (e projektuar nga Marcello Gandini dhe Bertone), dhe ai do të marrë në shtëpi një veturë me dy vende me një motor 3.9-V12.

Pjesët e dëmtuara të trupit u riparuan në Beckman Metal Works. Restaurimi u bë nga një ekip specialistësh të Miure të udhëhequr nga Jeff Stephan.

Vetura ka përshkuar më pak se 26,000 kilometra që nga viti 1971, dhe motori zhvillon 370 kuaj fuqi, e cila është e mjaftueshme për 276 km / orë dhe përshpejtimin nga 0 në 100 km / orë në më pak se shtatë sekonda. /Njeshi/

The post Lamborghini Miura, e cila ka kaluar më shumë se 40 vjet në garazh, do të dalë në ankand appeared first on Njeshi.