Policia arreston një shtetas të Shqipërisë në kufi, i gjetën armë dhe municion në veturë

229
policia-arreston-nje-shtetas-te-shqiperise-ne-kufi,-i-gjeten-arme-dhe-municion-ne-veture

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në pikën kufitare në Vërmicë.

Sipas njoftimit nga PK, pas ndalimit për kontroll në vijën e dytë të një automjeti me targa të Republikës së Shqipërisë, drejtuesit të automjetit i është gjetur një arme e tipit TT me 7 fishekë në karikator.

”Me datë 19.07.2021 Policia e Kosovës (PK), në këtë rast PKK Vërmicë gjatë punës policore ka ndaluar për kontroll të vijës së dytë një automjet me targa të Republikës së Shqipërisë të cilin e drejtonte i dyshuari SH.C. (1965), shtetas i Republikës së Shqipërisë. Gjatë kontrollimit të hollësishëm nga zyrtarët policor në PKK Vërmicë, në sirtarin (fiokën) para ulesës së pasagjerit është gjetur një armë e tipit TT e cila kishte në karikator shtatë (7) fishekë te cal 7.62 mm”, thuhet në njoftimin e policisë.

Me urdhër të prokurorit, janë konfiskuar arma dhe municioni, ndërsa i dyshuari është dërguar në qendrën e ndalimit.

Njoftimi i plotë:

Me datë 19.07.2021 Policia e Kosovës (PK), në këtë rast PKK Vërmicë gjatë punës policore ka ndaluar për kontroll të vijës së dytë një automjet me targa të Republikës së Shqipërisë të cilin e drejtonte i dyshuari SH.C. (1965), shtetas i Republikës së Shqipërisë.

Gjatë kontrollimit të hollësishëm nga zyrtarët policor në PKK Vërmicë, në sirtarin (fiokën) para ulesës së pasagjerit është gjetur një armë e tipit TT e cila kishte në karikator shtatë (7) fishekë te cal 7.62 mm.

Personi i dyshuar është shoqëruar në SPK-Vermicë dhe është kontaktuar prokurori kujdestar, me urdhër të të cilit arma dhe municioni (fishekët) janë konfiskuar si dëshmi materiale.

Përsoni i dyshuar është intervistuar në prezencë të avokatit mbrojtës dhe pas intervistimit me urdhër të prokurorit dërgohet në qendrën e ndalimit.

Në bashkëngjitje të komunikatës keni foton e armës së konfiskuar