Anglia n’finale për herë të parë në histori

142
anglia-n’finale-per-here-te-pare-ne-histori

Itali vs Angli do të jetë finalja e Kampionatit Evropian.

Anglia e ka eliminuar Danimarkën për t’u kualifikuar në finale të Kampionatit Evropian për herë të parë në histori.

Tre Luanët” vuajtën shumë në gjysmëfinale kundër Danimarkës, sfidë që u zhvillua në “Wembley”.

90 minuta të kohës shtesë u mbyllën 1-1 dhe Anglia e gjeti golin që i kualifikoi në finale në minutën e 104, kur fituan një penallti.

Atë e humbi Harry Kane, por topi u rikthye sërish te ai dhe në tentimin e dytë nuk gaboi, për të shënuar për 2-1, gol që e kualifikoi Anglinë në finale.

Golat në kohën e rregullt ishin shënuan në pjesën e parë.

Të parët në epërsi kaluan Danimarka. Talenti i Sampdorias, Mikkel Damsgaard shënoi një gol shumë të bukur nga gjuajtja e lirë për 1-0, në minutën e 30-të.

Anglia reagoi pas nëntë minutash.

Në minutën e 39-të, pas një kundërsulmi të Anglisë, Simon Kjaer aksidentalisht e shtyu topin në portën e tij, duke barazuar rezultatin në 1-1.

Kështu, Anglia tani do të kërkojë të fitojë për herë të parë këtë trofe të dielën kundër Italisë.

The post Anglia n’finale për herë të parë në histori appeared first on RahovecNET.