Detaje lidhur me çerekfinalet e “Euro 2020”

478
detaje-lidhur-me-cerekfinalet-e-“euro-2020”
Anglia dhe Ukraina siguruan vendin e tyre në çerekfinalet e “Euro 2020”, pasi ndeshjet në 1/16 e finales përfunduan dje në mbrëmje.

Këtu, agjencia e lajmeve PA shikoi nga afër të gjitha këto çerekfinale.

Zvicër kundër Spanjë (2 korrik)

Zviceranët të cilët u kualifikuan në 16 të fundit si një nga skuadrat më të renditura në vendin e tretë – dhanë tronditjen më të madhe të “Euro 2020” deri më tani kur ata nokautuan fituesin e Kupës së Botës, Francën pas gjuajtjeve të penalltive në Bukuresht.

Spanja e Luis Enrique, nënkampion në grupin E, u rikuperua nga kthimi pas në një autogol të dëmtuar nga portieri Unai Simon për të mposhtur Kroacinë 5-3 pas kohës shtesë në Kopenhagë.

Belgjikë kundër Italisë (2 korrik)

Skuadra më e mirë në botë e kanë përmbushur faturimin e tyre ndërsa Belgjika e Roberto Martinez u përplas me grupin B me një rekord perfekt përpara se të dërgonte mbajtësit e Portugalisë në Seville me një goditje të mirë nga Thorgan Hazard e ndjekur nga mbrojtja e vendosur gjatë fazave të mbylljes.

Fitorja erdhi me një kosto sepse Kevin De Bruyne dhe Eden Hazard u lënduan dhe ende nuk dihet nëse do jenë të gatshëm ndaj Italisë.

Italia gjithashtu bëri përshtypje pasi ata fituan grupin A përpara Uellsit pa u ‘lodhur’. Sidoqoftë, njerëzit e Roberto Mancini u shtrinë nga një Austri e vendosur në barazimin e tyre në 16 të fundit në Wembley – dhe mund të kishin mbetur prapa në fazat e mbylljes, por VAR-i i mohoi golin Marko Arnautovic.

Megjithatë, Italia nxori një rezultat tjetër me golat në kohën shtesë nga Federico Chiesa dhe Matteo Pessina. “Azzurët” janë të pamposhtur përmes 31 ndeshjeve, një rekord i ri kombëtar – një i cili do të vihet në provë kundër Belgjikës.

Republika Çeke kundër Danimarka (3 korrik)

Para se Zvicra të ‘trulloste’ Francën, Republika Çeke kishte prishur formularin për të hedhur Holandën 2-0 në Budapest.

Holandezët – të cilët kryesuan grupin C në prag të tre fitoreve në “Johan Cruyff Arena” – u shkatërruan pasi mbrojtësi Matthijs De Ligt u përjas-htua nga skuadra për të mohuar një mundësi shënimi të golit me një hendboll në minutën e 55: të. Sulmuesi çek Patrik Schick shënoi në katër golat e tij të turneut dhe e ka Këpucën e Artë në mënyrë të vendosur në sytë e tij.

Danimarka u kualifikua në fazën e nokautit në një valë emocionesh pas përgjigjes së tyre pasi Christian Eriksen pësoi një arrest kardiak në ndeshjen e tyre të hapjes së grupit dhe u desh të ringjallej me një elektrik shok.

Skuadra e Kasper Hjulmand, megjithatë, tregoi se vendi i tyre në tetë të fundit është me meritë pasi një shfaqje mbresëlënëse i dha fund shpresave të Uellsit në Amsterdam.

Ukraina kundër Anglisë (3 korrik)

Pasi humbi ndaj Holandës dhe Austrisë në grupin C, Ukraina e Andriy Shevchenko mbeti duke shpresuar në rezultate diku tjetër për t’u kualifikuar si një nga ekipet e vendit të tretë, duke e tejkaluar Finlandën me diferencën e golave ​​në vendin e fundit.

Ata më pas kaluan Suedinë në një finale dramatike në “Hampden Park”, me një fitore 2-1 duke u siguruar me golin e Artem Dovbyk në kohën e ndërprerjes në fund të kohës shtesë.

Anglia arriti në 16 të fundit pa pësuar gol, duke kryesuar Grupin D pasi golat e Raheem Sterling kishin vulosur fitore 1-0 ndaj Kroacisë dhe Republikës Çeke në të dy anët e barazimit 0-0 kundër Skocisë.

Përsëri në Wembley edhe një herë, për sa i përket tre ndeshjeve në pishinë, skuadra e re e Gareth Southgate nuk tregoi asnjë peshë të historisë kundër Gjermanisë pasi ata fituan 2-0 falë golave ​​të Sterling dhe kapitenit Harry Kane

The post Detaje lidhur me çerekfinalet e “Euro 2020” appeared first on RahovecNET.