​Vuçiq arrin në Bruksel

384
​vuciq-arrin-ne-bruksel

Vuçiq është planifikuar të takohet e ndërmjetësuesin kryesor të BE-së në dialog, Josep Borrell, nga ora 9.30.

Pas takimeve të ndara bilaterale midis Borrell me Kurtin dhe Vuçiq, një takim trepalësh pritet rreth orës 10:30, ku do të marrë pjesë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri i Jashtëm i BE-së Josep Borrell, përfaqësuesi Special i BE-së për Beograd-Prishtinë Dialog Miroslav Lajcak dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

BE, e cila është ndërmjetësi kryesor në dialog, deklaroi para takimit të nesërm se është çështje e vazhdimit të procesit të filluar në 2011.