​Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

422
​samiti-biden-putin:-do-te-zgjase-deri-ne-pese-ore-ne-nje-vile-pa-ushqim

Takimi i parë ballë për ballë midis Joe Biden në presidencë dhe homologut të tij rus Vladimir Putin mund të zgjasë katër deri në pesë orë ose më shumë.

Disa nga temat që ata do të diskutojnë janë kontrolli i armëve, sulmet kibernetike dhe ndërhyrja në zgjedhje.

Sidoqoftë, nuk do të ketë vakte dhe presidentët rusë dhe amerikanë do të mbajnë konferenca të veçanta për shtyp, një shenjë e marrëdhënieve të acaruara.

“Pa thyer bukë”, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë amerikan ndërsa Biden fluturoi në Gjenevë për bisedime që duhet të fillonin rreth orës 13:00 në Villa La Grange, një pallat elegant gri i rrethuar nga një park prej 30 hektarësh.

Putini arrin i pari dhe ai dhe Biden së pari do të takohen me presidentin zviceran Guy Parmelin. Më pas, presidenti rus dhe ai amerikan do të bisedojnë në bibliotekën ku ruhen librat e vjetër në gjuhën kineze, frënge, perse dhe turke.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të shoqërojnë Biden dhe Putin.

Rreth 3.5 mijë oficerë policie janë vendosur në një qytet ndryshe paqësor zviceran.

Midis mijëra librave në vilë është ai i Charles Pictet de Rochemont, një diplomat që hartoi Deklaratën Zvicerane të Neutralitetit të Përhershëm – një arsye shtesë për zgjedhjen e Gjenevës si vendi i samitit, transmeton agjencia kroate e lajmeve Hina.