Mbesa e Lecit qenka yll e nuk e paskemi ditur

203
mbesa-e-lecit-qenka-yll-e-nuk-e-paskemi-ditur

I ndjeri Ibrahim Krajkova – Leci ishte një ndër ikonat më me emër dhe të pëlqyer të humorit shqiptar.

Ai lindi më 3 prill të vitit 1948, dhe vdiq më 14 nëntor të vitit 2016, duke lënë shumë dhimbje pas.

Leci, siç e njihte publiku i gjërë, ka lënë pas një familje të madhe, duke filluar nga djali i tij i vetëm bashkë me dy vajzat, gruan e tij dhe shtatë nipa e mbesa.

Soç thuhet, Leci ka pasur një lidhje të veçantë me mbesën e tij të parë, Lean, që e quante “gëzimi i parë i shtëpisë”.

Lidhja e personazhit të dashur nga të gjithë me mbesen ishte e fortë, madje Leci e shoqëronte atë në çdo aktivitet, duke filluar nga dërgimi në qerdhe, njejtë deri në vitet e fundit të shkollës fillore.

Mbesa e Lecit është vajza e gjallë, e ergjike, e bukur dhe gati për të shkëlqyer në botën e gazetarisë./Kosovarja

The post Mbesa e Lecit qenka yll e nuk e paskemi ditur appeared first on Gazeta Press.