Bitcoin bie me 10 për qind pas deklaratës së Trump-it

192
bitcoin-bie-me-10-per-qind-pas-deklarates-se-trump-it

 

Vlera e kriptomonedhës Bitcoin ra për 10 për qind pasi ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump e quajti atë një “mashtrim” ndaj dollarit amerikan.

“Bitcoin, thjesht duket si një mashtrim”, tha Trump për Fox Business.

“Nuk më pëlqen sepse është një monedhë tjetër që garon me dollarin … Unë dua që dollari të jetë monedha e botës. Kjo është ajo që kam thënë gjithmonë”, shtoi Trump.

Ai gjithashtu u bëri thirrje vëzhguesve të SHBA-së që të ndërmarrin veprime, duke shtuar që kriptovalutat duhet të monitorohen nga afër dhe të kenë rregullim të lartë.

Kjo është hera e dytë që Trump flet për monedhën më të vlefshme digjitale në botë, pasi ai kishte thënë se nuk ishte “dashamirë i Bitcoin-it dhe kriptovalutave të tjera” në vitin 2019, pasi Bitcoin kishte rënë nga 20 mijë dollarë në 6 mijë dollarë në gjysmën e parë të vitit 2018.

Pasi u ngjit në pikën më të lartë të të gjitha kohërave, në 64 mijë dollarë në mes të prillit, kriptomonedha më e madhe në botë sipas kapitalizimit të tregut ka humbur pothuajse gjysmën e vlerës së saj, duke u tregtuar me rreth 33 mijë dollarë pasditen e djeshme.

The post Bitcoin bie me 10 për qind pas deklaratës së Trump-it appeared first on Gazeta Press.