S8 është shumë më i shpejtë sesa pretendojnë në Audi

156
s8-eshte-shume-me-i-shpejte-sesa-pretendojne-ne-audi

Prodhuesit gjermanë ndonjëherë “gënjejnë” për modelet e tyre me performancë të lartë, por ata e bëjnë këtë në një mënyrë “pozitive”.

Porsche Cayenne Turbo Coupe arrin një shpejtësi prej 298 km/orë, jo 285 km/orë siç deklarohet në fabrikë. ndërsa BMW M550i ka më shumë fuqi sesa është “shkruar në gazeta”. Situata është e ngjashme me Audi S8, i cili është më i shpejtë se shifrat zyrtare.

Zyrtarisht, duhen 3.8 sekonda për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/orë, por në fakt është dukshëm më e shpejtë sepse arrin “njëqind” në vetëm 3.3 sekonda. Kjo kohë është veçanërisht mbresëlënëse sepse është një veturë më e rëndë se 2,400 kg.

S8 është mundësuar nga një motor 4.8-litër twin-turbo V8 i shoqëruar me një sistem elektrik hibrid të butë 48 volt. Audi pretendon se S8 zhvillon 571 kuaj/fuqi dhe 800 Nm çift rrotullues. Fuqia transmetohet përmes një transmetimi automatik Tiptronic me tetë shpejtësi në të katër rrotat.

Audi deklaron se shpejtësia maksimale është 250 km/orë, por në të vërtetë është dukshëm më e lartë.

Ngjyra e kuqe metalike e trupit të sediljes duket spektakolare, veçanërisht në mbrëmje, dhe klientët nuk duhet të paguajnë më shumë për të. /Njeshi/

The post S8 është shumë më i shpejtë sesa pretendojnë në Audi appeared first on Njeshi.