Biden propozon një buxhet marramendës në SHBA në 2022!

404
biden-propozon-nje-buxhet-marramendes-ne-shba-ne-2022!

 

 

Presidenti i SHBA Joe Biden ka publikuar propozimin e tij për buxhetin e vitit 2022 – një plan prej 6.000 miliardë dollarësh.

Plani gjithëpërfshirës, ​​premton përmirësime të infrastrukturës dhe një rrjet të zgjeruar të sigurimeve shoqërore.

Propozimi do t’i jepet Kongresit dhe ka nevojë për miratim për t’u zbatuar.

Nëse miratohet, kjo do t’i sjellë SHBA-të në nivelet e shpenzimeve që nuk janë parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Z. Biden tha se buxheti i tij  do të jetë “investim i drejtpërdrejt në popullin amerikan, do të forcojë ekonominë e kombit tonë dhe do të përmirësojë shëndetin tonë fiskal afatgjatë”.

Planet e Presidentit Biden përfshijnë më shumë para për rrugë, ura, internet me infrastrukturë të gjerë dhe tuba uji.

Rritja e shpenzimeve të reja do të mundësojë ndarjen gjithashtu të 200 miliardë dollarëve për 10 vjet për të siguruar sistem parashkollor falas për të 3 dhe 4 vjeçarët dhe 109 miliardë dollarë për të ofruar dy vjet kolegj falas të komunitetit për të gjithë amerikanët.

Edhe pse demokrati, z.Joe Biden do të propozojë një numër rritjesh taksash dhe metoda të tjera për të mbledhur të ardhura, plani do të sjellë borxhin kombëtar në nivele rekord brenda disa viteve të ardhshme.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha të enjten se propozimet e administratës – të vlerësuara nga republikanët si shumë të kushtueshme – “do të na vendosin në një bazë financiare më të mirë me kalimin e kohës”.

Kongresi ka kohë deri në fund të shtatorit për të miratuar “faturat” e reja të shpenzimeve. Nëse ata nuk arrijnë të kalojnë një buxhet të ri, qeveria mund të mbyllet pjesërisht.

Demokratët e Z. Biden kanë një shumicë të ngushtë në Dhomën e Përparme, dhe një avantazh të dobët me një vend në krahasim me Republikanët në Senatin me 100 vende.

Në dy dekada që kur, pas sulmeve të 11 Shtatorit, Recesionit të Madh dhe një pandemie globale, mbështetja amerikane për aktivizmin qeveritar është rikthyer – dhe Biden, i konsideruar prej kohësh si një centrist politik, po propozon një buxhet që pasqyron atë.

Nuk ka propozime masive të qeverisë së re në buxhetin e Biden – asnjë sigurim shëndetësor i drejtuar publik ose kolegj falas për të gjithë – por administrata e tij përfshin axhendën aktuale legjislative të presidentit dhe rrit shpenzimet për shumë programe sociale, me një fokus në shëndetësi dhe arsim,thuhet ne një shkrim më të gjatë të BBC./ E.D.-21Media

The post Biden propozon një buxhet marramendës në SHBA në 2022! appeared first on Gazeta Press.