Wednesday, May 31, 2023
Ballina AUTO & TECH Porsche 917K po shkon në ankand, pritet të shitet për 18.5 milionë...

Porsche 917K po shkon në ankand, pritet të shitet për 18.5 milionë dollarë

320
porsche-917k-po-shkon-ne-ankand,-pritet-te-shitet-per-18.5-milione-dollare

Tifozët dhe koleksionistët e pasur të modeleve legjendare të Porsche tani kanë mundësinë të blejnë “një pjesë të historisë”. Është një Porsche 917K i drejtuar nga David Hobbs dhe Mike Hailwood në 1970 në 24 orët e Le Mansit.

Porsche 917K u shfaq në 1970 kur shoferët zbuluan se 917 i parë ishte pothuajse i pamundur për të drejtuar me shpejtësi të lartë. Shkronja “K” përfaqëson emrin “Kurzheck”, që në gjermanisht do të thotë “bisht i shkurtër”.

Porsche 917K me shasi numër 26 dhe numër 22 për gara, është një nga tre veturat me veshjen e Gjirit, por kjo është e veçantë sepse kishte një çati krejtësisht portokalli, ndërsa dy të tjerët posedonin një linjë të thjeshtë. Gjithashtu mundësohej nga një motor më i vogël dhe më i besueshëm 4.5 litërsh, ndërsa dy të tjerët kishin një motor 4.9 litërsh.

Hobbs dhe Hailwood përfunduan 49 xhiro para se Hailwood të aksidentohej. Moti ishte aq i keq sa vetëm shtatë vetura përfunduan teknikisht garën. Porsche arriti fitoren e saj të parë Le Mans falë modelit bardh e zi 917K.

Modeli me numrin e shasisë 26 u rindërtua nga Porsch si një nga tre 917 Syders për përdorim në Kampionatin Gjerman InterSerie. Ajo u drejtua nga Ernst Kraus dhe pastaj u la te George Loos dhe Ekipi i tij, Gelo Rainzg në 1973.

Vetura u tërhoq nga gara në 1974, dhe duhet thënë se u shfaq në filmin e Levitëve 1971 të Steve McQueen “Le Mans”. Që atëherë ka pasur tre pronarë, dhe i fundit e riktheu atë në formë kupe dhe i ktheu asaj veshjen e tij Le Mans.

Porsche 917K do të shitet në ankand në Monterey në gusht dhe pritet të kushtojë nga 16 deri në 18.5 milion dollarë. /Njeshi/

The post Porsche 917K po shkon në ankand, pritet të shitet për 18.5 milionë dollarë appeared first on Njeshi.