22 vjeçarja vdes nga Covid-19, priti në dysheme shumë kohë për tu trajtuar

161
22-vjecarja-vdes-nga-covid-19,-priti-ne-dysheme-shume-kohe-per-tu-trajtuar

Lara Arreguiz, një vajzë 22-vjeçare, vdiq pasi priti për një shtrat për t’u trajtuar në Spitalin Iturraspe në qytetin e Santa Fe, Argjentinë.

Ajo nuk kishte vend për trajtim për shkak të mungesës së shtretërve për t’u kujdesur për pacientët Covid-19.

Gruaja e re ishte një studente e veterinarise që kërkonte trajtim të insulinës për shkak të niveleve të saj të glukozës. Sidoqoftë, për shkak të ndërlikimeve, ajo vdiq nga Covid-19 të premten e kaluar, me 21 maj.

Nëna e Lara Arreguiz publikoi një foto të vajzës së saj kur ajo ishte shtrirë në dyshemenë e spitalit për shkak të ndërlikimeve që ajo vuajti nga Covid-19, ndërsa ajo po priste një nga shtretërit e spitalit për të marrë kujdes mjekësor.

“Ne kemi hyrë brenda dhe Lara ishte tashmë shumë e sëmurë, ajo po mbytej. Unë insistova tre herë në pranim që të na lejonin të hynim sepse asaj po i binte të fikët. Ata na lanë në një korridor ku kalonin pacientë me ose pa Covid ”, tha gruaja për përvojën e saj në Spitalin Iturraspe, në Santa Fe, Argjentinë.

Të afërmit nuk gjetën asnjë spital në dispozicion në Santa Fe, Argjentinë

Të enjten, 13 maj, ajo prezantoi simptomat e para të Covid-19. Një ditë më vonë, shqetësimi ishte më i madh, kështu që ai kërkoi ndihmë nga e ëma.

“(Lara) më tha se ajo dëshironte të shtrihej dhe unë pyeta sigurimin nëse mund të shtrihesha në një në sallë, por ai më tha jo”

“Unë do të shtrihem në dysheme”, më tha ajo. Pastaj një grua na pa dhe na dha hua xhaketën e saj për ta mbuluar për shkak të të ftohtit”, shtoi nëna e Lara Arreguiz.

Familja e gruas së re e çoi atë në një qendër mjekësore por që ata nuk kishin shtretër ose mjete për t’u kujdesur për të, kështu që e dërguan në shtëpi.

Ditë më vonë ata u kthyen në spital por gjendja e saj nuk u përmirësua.

Më në fund, ajo shkoi në spitalin argjentinas, Iturraspe, në Santa Fe, ku vdiq pasi priti për ndihmë mjekësore për orë të tëra në dyshemenë e një korridori. Mjekët arritën ta ndihmonin, por mushkëritë e saj ishin prekur keq nga virusi dhe ajo vdiq pasi pësoi tre arreste kardiake.

The post 22 vjeçarja vdes nga Covid-19, priti në dysheme shumë kohë për tu trajtuar appeared first on RahovecNET.