21 persona humbin jetën në maratonën e vrapimit në Kinë, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin

118
21-persona-humbin-jeten-ne-maratonen-e-vrapimit-ne-kine,-te-mbijetuarit-rrefejne-tmerrin

21 persona që po mbanin një maratonë të vrapimit në pyje kanë vdekur në veri-perëndim të Kinës pas breshrit, shiut me ngricë dhe erërave të ftohta që garën në lartësi të lartë.

Pas operacionit të shpëtimit gjatë gjithë natës në temperaturat e ftohta, ekipet e shpëtimit konfirmuan që 151 njerëz ishin të sigurt nga gjithsej 172 pjesëmarrës.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua vrapuesit vuajtën prej shqetësimit fizik dhe rënies drastike e të papritur të temperaturave, shkruan Euronews, transmeton klankosova.tv

Vrapuesit po garonin në një shteg jashtëzakonisht të ngushtë malor në një lartësi që arrinte 2 mijë deri në 3 mijë metra.

Gara prej 100 kilometrash u mbajt të Shtunën në sitin turistik Yellow River Stone Forest në qytetin Baiyin në provincën e Gansu.

Me ndryshimin e motit të ftohtë vrapuesit nuk ishin të përgatitur për kushte të motit të tillë dhe shumë prej tyre madje kishin edhe rroba mjaft të holla dhe pavarësisht kilometrave të kaluara në vrap shumë sportist as nuk arrinin të nxehnin trupin e tyre.

Një vrapues i cili u ngjit në 1 mijë metra lartësi tha se kur u ngit në atë maje iu mpinë gishtat nga i ftohti dhe gjatë kthimit ai ishte jashtëzakonisht i trullosur.

Kryebashkiaku i qytetit Baiyin, Zhang Xuchen, mbajti një konferencë shtypi të Dielën më vonë dhe kërkoi ndjesë thellësisht si organizatori i ngjarjes.

“Ne shprehim ngushëllime dhe simpati të thella për familjet e viktimave dhe të plagosurve,” tha kryetari.

The post 21 persona humbin jetën në maratonën e vrapimit në Kinë, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin appeared first on RahovecNET.