Osmani: Do të kujdesem që të forcohen shtyllat e shtetësisë në kufijtë e 17 Shkurtit

179
osmani:-do-te-kujdesem-qe-te-forcohen-shtyllat-e-shtetesise-ne-kufijte-e-17-shkurtit

E para e shtetit gjatë akademisë solemne me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Kuvendit të Junikut tha se kujtesa historike duhet të ruhet, pasi ngjarjet e tilla kanë peshë kombëtare. Pjesë e kësaj akademie ishte edhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili tha se kushdo që nderon të kaluarën, nuk duhet të turpërohet të lartësojë edhe heronjtë e UÇK-së.

“Ne duhet të kujdesemi që trashëgimia politike e Kuvendit të Junikut, maturia dhe vendosmëria e prijësve të tij për ta marrë në duar fatin e vendit dhe jetësuar vullnetin e qartë për liri, të jetë udhërrëfyes i vazhdueshëm për mënyrën si të veprojmë dhe artikulojmë qëndrimet tona. Si presidente e vendit do të kujdesem fortë që shtyllat e shtetësisë sonë, të republikës sonë të pavarur dhe sovrane të Kosovës, në kufijtë të 17 shkurtit çdo ditë e më shumë të forcohen. Kujtesa historike të ruhet dhe kultivohet që ngjarjet e tilla të marrin trajtimin e duhur edhe shkencor, kulturor dhe mbi të gjitha institucional. Mos të harrojmë kurrë se ne jemi sot që dje ishin ata”, tha ajo.

Bashkim dhe unifikim të shqiptarëve kërkoi zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

“Bashkimi qëndron edhe në themelet e të ardhmes evropiane të të gjithë shqiptarëve kudo që ata jetojnë. Ta kujtojmë Kuvendin e Junikut, të parët tanë, dëshmorët dhe heronjtë e përditshëm që sot i shohim në gjitha sferat e jetës dhe të përgatisim një të ardhme më të mirë për fëmijët tanë”, u shpreh ajo.

Ndërsa, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj tha se bashkimi bëhet duke respektuar secilin e të kaluarës, të tanishmes dhe të ardhmes.

“Kushdo që nderon të kaluarën tonë dhe harron një sekuencë të kësaj të kaluare, nuk duhet të turpërohet të lartësojë heronjtë e UÇK-së. Nuk ndahen këto periudha të historisë, nuk ndryshojnë, e bëjmë gabime që kanë bërë të tjerët para nesh duke mohuar një etapë duke i ndarë shqiptarët. Bashkimi bëhet duke e respektuar secilin dhe secilës së atëhershme, të tanishme dhe të ardhshme”, theksoi ai.

Në emër të familjeve, Prishtina, Boletini dhe Galica foli stërnipi Hasan Prishtinës, Mehmet Prishtina, i cili tha se Kuvendi i Junikut është gur i çmuar i kujtesës kombëtare.

“Datat 21 deri 25 maj të vitit 1912 do të mbesin në historinë e lavdisë shqiptare si gurët më të çmuar të kujtesës kombëtare. Si i tillë paraqet platformën më të kristaltë kombëtare që i paraprinë ngjarjeve të bujshme”, tha ai.

Kurse, kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi tha se ky qytet është djep i pavarësisë që paraqiti platformën e lirisë në momentet historike të kombit shqiptar.

“Kuvendi i Junikut paraqet një nga momentet më të rëndësishme të historisë kombëtare shqiptare, të udhëhequra nga ideologu i pavarësisë së Shqipërisë, Hasan Prishtina përkrahur na 300 delegatë të të gjithë trevave shqiptare”, tha ai.

Paraprakisht, presidentja Osmani në Junik bëri homazhe pranë lapidarit të heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të këtij qyteti.