Samsung po investon deri në 151 miliardë dollarë në prodhimin e çipave

245
samsung-po-investon-deri-ne-151-miliarde-dollare-ne-prodhimin-e-cipave

Prodhues të tjerë të mëdhenj të çipave, të tilla si Intel me bazë në SHBA dhe TSMC i Tajvanit, po planifikojnë gjithashtu investime të mëdha për të zgjeruar kapacitetin e prodhimit për të përmbushur kërkesa të mëdha, të cilat pandemia e coronavirusit vetëm i ka rritur më shumë.

Gjiganti i Koresë së Jugut Samsung Electronics ka vendosur të rrisë në mënyrë dramatike investimet në teknologjinë e prodhimit të çipave për shkak të një mungese globale, duke njoftuar 171,000 miliardë dollarë për kërkime dhe një fabrikë të re deri në vitin 2030.

Investimi synon të “përshpejtojë kërkimin në teknologjinë më të fundit të prodhimit të gjysmëpërçuesve dhe të ndërtojë një fabrikë të re”, raportuan ata të enjten.

Fabrika e re do të ndërtohet në një kompleks në Pyeongtaek, rreth 65 kilometra në jug të Seulit dhe puna duhet të përfundojë në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.

Investimi i ri bazohet në njoftimin e Samsung të vitit 2019 për një investim të planifikuar prej 133,000 miliardë fitimesh në prodhimin e çipave.

Kompania koreano-jugore tregon se dëshiron të jetë një lider botëror në prodhimin e cipave të përdorura në inteligjencën artificiale, rrjetet mobile të gjeneratës së ardhshme 5G dhe veturat autonome.

Samsung tashmë zë një vend të dukshëm midis prodhuesve të çipave, të cilat përdoren në pajisje të tilla si telefona inteligjent e shumë pajisje tjera teknologjike. /Njeshi/

The post Samsung po investon deri në 151 miliardë dollarë në prodhimin e çipave appeared first on Njeshi.