Ekzekutohet pagesa për punëtorët që përfitojnë nga subvencionimi i pagave

189
ekzekutohet-pagesa-per-punetoret-qe-perfitojne-nga-subvencionimi-i-pagave

 

Sot është ekzekutuar pagesa për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Këtë e ka bërë të ditur Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Ai ka thënë se të premten që vjen, pritet të bëhet ekzekutimi i pagesave edhe për grupin tjetër.

“Sot, një ditë pas mbylljes së afatit për aplikim për masën mbështetëse të ekonomisë, është ekzekutuar pagesa për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Komisioni është duke shqyrtuar aplikacionet në vazhdimësi, ashtu që edhe grupi tjetër të procedohet të premten”, ka shkruar ai në Facebook.

Qeveria e Kosovës ka ndarë në fund të muajit prill 6 milionë euro për subvencionimin e pagave dhe qirave të bizneseve të cilat me vendim të Qeverisë u mbyllën për dy javë, nga 7-18 prill për shkak të rritjes së rasteve pozitive me COVID-19./21Media

The post Ekzekutohet pagesa për punëtorët që përfitojnë nga subvencionimi i pagave appeared first on Gazeta Press.