Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

199
dua-lipa-triumfoi-mbreme-ne-brit-awards-2021

Ceremonia e rëndë e meshkujve të vitit 2020 u kthye me fitore për Arlo Parks, Haim dhe Billie Eilish, ndërsa Little Mix u bë fituese e parë e të gjitha grave në grupin britanik, shkruan The Guardian, transmeton lajmi.net.

Dua Lipa ka kryesuar fituesit në çmimet Brit 2021, duke bërë thirrje që Boris Johnson të miratojë “një rritje të drejtë page” për stafin e punonjësve shëndetësorë që janë në frontit, ndërsa ajo mori çmimin përfshirë atë kryesor të albumit britanik për albumin e saj Future Nostalgia.

Ajo gjithashtu fitoi çmimin për artistem solo femër, duke e çuar numrin e saj të përgjithshëm të çmimeve Brit në pesë dhe duke forcuar pozicionin e saj si një nga yjet më të suksesshëm dhe të vlerësuar kritikisht të muzikës britanike.

Duke marrë çmimin ajo tha: “Është shumë mirë të duartrokasësh për [stafin e frontit të NHS], por ne duhet t’i paguajmë ata”, ndërsa ia kushtoi çmimin e saj infermieres dhe pionieres së kujdesit shëndetësor Dame Elizabeth Anionwu.

Ajo më vonë ia kushtoi çmimin e saj të albumit Folajimi Olubunmi-Adewole, 20-vjeçari që vdiq pasi u përpoq të shpëtonte një grua që kishte rënë në lumin Thames në prill.

Ajo bëri thirrje që t’i jepej një çmim trimërie atij dhe Joaquin Garcia, i cili gjithashtu u përpoq në shpëtim dhe mbijetoi së bashku me gruan.

Çmimet Brit u kritikuan gjerësisht për paragjykimin e tyre të rëndë ndaj artistëve meshkuj, me vetëm një grua britanike, këngëtaren e muzikës pop Mabel, të nominuar në 25 lojëra elektronike në kategoritë e gjinive të përziera.

The post Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021 appeared first on RahovecNET.