Asnjë më shumë: 15 sekondat që mund të përcaktojnë titullin

255
asnje-me-shume:-15-sekondat-qe-mund-te-percaktojne-titullin

Vendim i së dielës në mbrëmje për të dhënë një penallti për Sevillën shkaku i lojës së Eder Miliatos mund të hyjë në histori, edhe më shumë për shkak se ajo u bë vetëm pas ndërhyrjes së VAR.

Ishte një moment kontrovers, me mbrojtësin e Los Blancos që luajti me dorë, e kundërsulmi po vazhdonte, derisa Bono rrëzoi Karim Benzeman në zonën  11-metërshit. E gjitha kjo ndodhi për 15 sekonda.

Vendimi nxiti skena të papara më parë në Valdebebas. Zinedine Zidane, zakonisht i qetë dhe i përmbajtur, ishte në fushë pas ndeshjes, duke iu ankuar gjyqtarit. Toni Kroos , i cili është po aq i ndrojtur kur bëhet fjalë për t’u ankuar, bëri të njëjtën gjë.

Incidenti solli disa kujtime të padëshiruara për Los Blancos, më e rëndësishmja dështimi për t’i dhënë atyre një penallti për një lojë me dorë identike gjatë derbit me Atletico Madridin.

Një histori me VAR

Juan Miranda në barazimin pa gola ndaj Real Betis mund të shtohet në listë, siç mund të ishte tërheqja për flokë e Marcelos, madje ishte viktimë edhe kundër Alaves dhe Valencias.

Për sa më lartë, Real Madrid ka një përballje të vërtetë me VAR, dhe është akumulimi i këtyre incidenteve që i bën ato të ndizen.

“Ne nuk po kemi fat të shkojmë në rrugën tonë”, ka thënë Emilio Butragueno. “Është absolutisht një moment vendimtar, krijon pasiguri dhe nuk na lë të qetë”.

“Militao nuk e pa topin dhe asnjë lojtar i Sevillës nuk reagon”.

Marco Asensio , i cili ishte në fushë në kohën e lojës me dorë, kishte një pamje të qartë të gjërave.

“Militao as nuk e vëren topin. Ne jemi të acaruar sepse është diçka që mund të ndryshojë një lojë dhe mund të na kushtojë me titull”.

Gjithçka varet nga Atletico

Los Rojiblancos ishin fituesit e mëdhenj nga fundjava e kaluar, pasi ata tani e kanë fatin në duart e tyre me tre ndeshje të mbetura për të luajtur.

Ndërkohë, Real Madrid dhe Barcelona kanë mbetur duke shpresuar që skuadra e Diego Simeones të gabojë edhe pak para se të mbyllet sezoni, dhe madje edhe atëherë ata do të duhet të marrin vetë pikët maksimale.

The post Asnjë më shumë: 15 sekondat që mund të përcaktojnë titullin appeared first on RahovecNET.