Friday, March 24, 2023
Ballina AUTO & TECH SpaceX ka lëshuar dhe ulur me sukses raketën e saj “Starship Serial...

SpaceX ka lëshuar dhe ulur me sukses raketën e saj “Starship Serial Number 15”

181
spacex-ka-leshuar-dhe-ulur-me-sukses-raketen-e-saj-“starship-serial-number-15”

SpaceX ka lëshuar dhe ulur me sukses raketën e saj “Starship Serial Number 15” – prototipi i vetëm që i mbijetoi një prove fluturimi në lartësi të lartë.

Kompania në pronësi të Elon Musk nisi SN15 rreth orës 6:24 pasdite, pas një dite vonesash dhe pritjesh, nga struktura e saj e testimit në Boca Chica, Texas.

SN15 ndezi tre motorët e saj masivë Raptor që lëshuan rrjedha tymi të bardhë nga baza para se të shpërthente zjarri për të “fluturuar” raketën në ajër.

“Ulja e Starship nominale”, shkroi Musk në Twitter disa momente pasi “krenaria” e tij bëri një ulje të sigurt dhe të suksesshme në bazë.

Ulja e suksesshme e sjell miliarderin një hap më afër përmbushjes së ëndrrës së tij për të dërguar njerëzit në Mars.

Ndryshe, të gjithë prototipat e mëparshëm shpërthyen kur u përpoqën të preknin “bazën e uljes”. /Njeshi/

The post SpaceX ka lëshuar dhe ulur me sukses raketën e saj “Starship Serial Number 15” appeared first on Njeshi.