Lamborghini Murcielago u shit për 400 mijë dollarë

812
lamborghini-murcielago-u-shit-per-400-mije-dollare

Kur doli në treg, Murcielago solli ndryshime të mëdha për Lamborghini.

Murcielago jo vetëm që shërbeu për të futur lëvizjen me të gjitha rrotat në gamën e modelit V12, duke e bërë Lamborghini një hap përpara pas një dekade të veturës me rrota të pasme, por gjithashtu u bë modeli i parë i zhvilluar nën kontrollin e Audi. Lamborghini u bë pjesë e Volkswagen Group pak më herët.

Murcielago u krijua nga Luc Donckerwolke i cili tani është duke punuar në Genesis, dhe modeli u shfaq në treg në vitin 2001 dhe ka qenë në prodhim për dhjetë vjet.

Pasardhësi i tij, Aventador është afër fundit të ciklit të tij.

Lamborghini prodhoi vetëm 4,099 kopje të Muricelag, e cila ruan një tipar domethënës të paraardhësit Diablo që Aventador i mungon, dhe ky është një transmision manual me gjashtë shpejtësi.

Deri në vitin 2006, Lamborghini kishte përfshirë një transmetim manual të automatizuar e-Gear me gjashtë shpejtësi me kontrollin e nisjes si një opsion.

Ky ishte fillimi i fundit të kombinimit të motorit V12 dhe transmetimit manual, kështu që tani modelet Murcielag me transmetime manuale janë shumë më të shtrenjta, veçanërisht ato me kilometrazh të ulët.

Vetëm një kopje e tillë është shitur për 400 mijë dollarë. Prodhuar në vitin 2003, ai eci pak më shumë se 4600 kilometra.

Ajo vjen me një transmision manual të dëshirueshëm me gjashtë shpejtësi, i shoqëruar me një motor 6,2 litërsh V12 me aspirim natyror që zhvillon 571 kuaj/fuqi dhe 651 Nm çift rrotullues. Sigurisht, fuqia transmetohet në të katër rrotat.

Vetura është në gjendjen e saj origjinale pa modifikime, dhe pajisjet përfshijnë kondicionimin automatik të ajrit, tubin e shkarkimit të vendosur në qendër, si dhe spoilerin e pasmë që e nxjerr atë automatikisht, fenerët bi-ksenon dhe rrotat 18 inç.

Trupi është ngjyrosur në të verdhë Gialo Orion, dhe pjesa e brendshme është e veshur me lëkurë të zezë me nuanca të verdha. /Njeshi/

The post Lamborghini Murcielago u shit për 400 mijë dollarë appeared first on Njeshi.