Merr fund epoka, shitet pioneri i internetit Yahoo

182
merr-fund-epoka,-shitet-pioneri-i-internetit-yahoo

Gjiganti Yahoo do të shitet dhe lajmi bëhet i ditur nga New York Times. Sipas medias amerikane Verizon Communciations ka rënë dakord që aksionet e Yahoo dhe AOL ti kalojë tek Apollo Global Management për 5 miliardë dollarë.

Në një deklaratë këtë të hëën Verizon tha se shitja përfshin biznesin e teknologjisë së reklamave gjithashtu dhe kompania do të mbajë 10% të aksioneve në biznes.

Transaksioni është kthesa e fundit në historinë e dy pionierëve më të hershëm të internetit. Yahoo dikur ishte faqja e parë e internetit, duke kataloguar ritmin e furishëm të faqeve të reja në internet që dolën në fund të viteve 1990. AOL dikur ishte shërbimi që shumica e njerëzve përdornin për internet.

Por të dy u zëvendësuan përfundimisht nga më të shkathët, si Google dhe Facebook, megjithëse Yahoo dhe AOL ende botojnë faqe si Yahoo Sports dhe TechCrunch.

Shitja sinjalizon zgjidhjen e një strategjie që Verizon paralajmëroi në 2015 kur bleu gjigantin e zbehur të internetit AOL për 4.4 miliardë dollarë. Blerja kishte për qëllim t’i jepte Verizon një shteg në fushën e celularëve, me qëllimin e përdorimit të teknologjisë reklamuese të AOL për të shitur reklama kundër përmbajtjes dixhitale. Verizon dyfishoi atë strategji në 2017 me blerjen e saj të Yahoo prej 4.48 miliardë dollarësh, të cilën e kombinoi me AOL nën ombrellën Oath.

Por Google dhe Facebook kanë treguar të jenë konkurrentë të frikshëm në tregun e reklamave dixhitale. Verizon pranoi fuqinë e tyre në 2018 kur shkroi vlerën Oath me 4.6 miliardë dollarë, duke ia atribuar lëvizjen pjesërisht “presioneve të rritura konkurruese të tregut” që kishin rezultuar në “të ardhura dhe fitime më të ulëta se sa pritej”.

Akoma, biznesi i medias gjeneron shumë të ardhura. Ai regjistroi 1.9 miliardë dollarë në shitje në tremujorin e parë, një fitim prej 10 përqind krahasuar me vitin e kaluar. /Njeshi/

The post Merr fund epoka, shitet pioneri i internetit Yahoo appeared first on Njeshi.