I ftohti ekstrem i ngrin kafshët në Kazakistan

188
i-ftohti-ekstrem-i-ngrin-kafshet-ne-kazakistan

Pamje të tmerrshme na prezantohen nga Mongolia e Kazakistanit, në një territor ekstrem të ftohtë qe shrtihet mes Rusisë dhe Kinës, në hemisferën me veriore.

Temperaturat ekstreme dhe te papara ndonjehere kanë arritur në -56 gradë celcius, duke shkaktuar ngrirjen ne kembe te shumë kafshëve, perfshire dhe ato me rezistente si qen, mace, dele, dhelpra apo lepuj!

Lexo Edhe:

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Gjysmëhëna e Kuqe kanë ndërhyrë duke ndihmuar rreth 2000 familje barinjsh që jetojnë në këtë rajon, te cilet kane qene shumicën e kohës të bllokuar nga moti i keq.

Kjo zonë është e njohur boterisht pasi më herët shkencëtarët kanë zbuluar mamuthë gjigandë të lashtë miliona vjeçarë, si një zonë tepër e ftohtë ku rekordi i temperaturës është -67 gradë celcius.

The post I ftohti ekstrem i ngrin kafshët në Kazakistan appeared first on RahovecNET.