Leon Dajaku ia huq keq, thotë se në Kosovë flitet “kosovarçe”

308
leon-dajaku-ia-huq-keq,-thote-se-ne-kosove-flitet-“kosovarce”

Leon Dajaku ka bërë një gafë që ka ngjallur reagime të shumta.

Në një intervistë të dhënë për FC Union Berlin, klub në të cilën është huazuar nga Bayern Munich, talenti shqiptar 20-vjeçar me bindje të plotë i thotë gazetares se në Kosovë flitet kosovarisht.

Kjo mund të jetë si pasojë e mungesës së edukimit pasi 20-vjeçari është lindur në Gjermani, më 12 prill 2001.

Gazetarja e pyet; “Në Kosovë flitet shqip apo serbisht?”

Ai ia kthen “Jo, jo, kosovarisht”.

“Cilat gjuhë i flet ti prej këtyre?”

Ai ia ktheu sërish “Kosovarisht dhe shqip”.

Dajaku gjithashtu zbuloi në këtë intervistë se e ka ndarë mendjen për cilën Kombëtare të luajë.

Atij si bën aspak për interesimin e Kosovës, është i vendosur që një ditë ta përfaqësojë Gjermaninë.

 

The post Leon Dajaku ia huq keq, thotë se në Kosovë flitet “kosovarçe” appeared first on RahovecNET.